June25
I början på juni har vi några namnsdagar att fira och dessa kort blev till för att fira dem.
Jag hade inspiration till dessa kort, men nu kan jag inte komma på hur det var. Men man skar i alla fall ner 6×6 papper och gjorde denna design. Jag vände på bitarna för att få lite olika mönster.
Stämplat har jag gjort “kaffe fläckar” med ett stämpelset utan namn.
Pappret kommer från Reprint och heter Coffe collection
/ Karin - Kstar
April29
Jag knåpade ihop ett namnsdagskort i början på månaden och det kommer här.

Jag har använt washitape, spillbitar från olika papper och tillverkare, knappar, utstansade cirklar och ramen jag har använt och satt grattisstämpeln på är en diecut med havstema som blev en emtie.
Jag har vänt på det då motivet på framsidan inte passade mig. Mittenpartiet är lite upphöjt. Snyggt va att stämpla med rött?
/ Karin - Kstar
July22
Funfold eller Joyfold som vissa kallar det är kort med lite speciell vikning.
Jag gjorde två stycken lika men olika till namnsdagar i familjen.
Båda framsidorna är embossade med två olika embossingfoldrar.
Framsidorna

Högra kortet uppvikt

Högra kortet helt uppvikt

Vänstra kortet uppvikt

Vänstra kortet helt uppvikt

Inspirationen fick jag från en youtubevideo som ni kan se här
Pappret är från ett onamnat 12×12 ark som jag har satt på vit cardstock.
Dekorationerna på framsidan är från Simple stories ihop med lite olika bling och en namnsdagsstämpel.
Insidan är dekorerad med olika pappersremsor, namnsdagsstämpel och det vänstra har en ros diecut från Panduro på triangelfliken.
/ Karin - Kstar
June23
Det har firats namnsdagar i familjen och jag gjorde dessa kort.

Detta kort har spillbitar från 6×6 pappersblocket från P13 som heter Sunshine (ljusgula papper och papper med citroner), prickiga papper från blocket Bright blooms från Craft Paper och die från Spellbinders – florar stems.

Här kommer papprerna från ett 6×6 pappersblock från Kaisercraft som heter costal escape och ett annat 6×6 block som heter “”Wood från My minds eye
/ Karin - Kstar
April27
Shakerkard, är inte min paradgren och för ganska länge sedan köpte jag saker som skulle göra det hela lite enklare…
Äntligen blev det möjlighet att använda dem till ett namnsdagskort till min dotter.

Jag har använt en stjärn-die och shaker blisters från Studio light och modellen lilla stjärnan.
Dessa har jag fyllt med shaker elements (skaksakerna) från samma företag. Kanske svårt att se på bilden, men det är bin, hjärtan, fjärilar och blommor.
Jag har tagit ett färgglatt papper från en Halloweenserie, ett block i storlek 6×6 från Doodlebug som heter pumpkin party.
Till dekoration runt stjärnan, namnsdagsstämpeln och även de små stjärnorna har jag använt ett rosa glittrigt papper.
/ Karin - Kstar
July21
Här kommer kort nummer två efter sheetload of cards i juli.

Ganska likt det förra jag visade, men ett annan bakgrundspapper.
/ Karin - Kstar
July10
Här kommer nästa namnsdagskort.
Det är gjort efter Sheetload of cards för juli månad.
Jag gjorde bara klart detta kort, men ska sätta ihop ett till eftersom jag har två lika dana trekanter kvar som annars skulle bli spillbitar.

Apropå spillbitar så är detta kort gjort av just det.
Förutom bakgrundspappret i trä som är från ett 6×6 block.
#SUYSjul2022, #Showusyoursheetload
/ Karin - Kstar
July9
Nu är det juli och en riktig namnsdags-månad i vår familj.
Här kommer det andra kortet.
Det är till lördagstemat denna vecka som är lifta dig själv (eller inspireras av dig själv)
Jag liftade detta namnsdagskort från tidigare och tog samma stämpelset från Hero Arts, lite andra färger på pappren och en klistermärks kaktus från Mambi

Pappren är från Maja design (lite olika serier)
/ Karin - Kstar
June13
Juni månad har lite namnsdagar som vi firar och här är de namnsdagskort jag gjorde.
Det ena var halvfärdigt sedan tidigare och fick bara en liten remake ifall ni känner igen det.


Jag har använt mig av spillbitspapper, bling, brads och en utstansad flagga för att nämna lite av det som finns på korten.
/ Karin - Kstar
July30
Nu när namnsdagarna har passerat kan jag visa lite namnsdagskort också.

Inspirerad av “red-white and blue” som många på Youtube har hållt på med.
Här har jag använt spillbitar, brads som ser ut som spikar och vita små brads som ska göra lite mer stjärnor i bakgrunden.
Sen en klistermärkes-stjärna i metallic.
/ Karin - Kstar
Recent Comments