July19
Så klart ville jag testa mina nya dies från Gummiapan och detta är resultatet.
Kort 1 med vägvisaren
Klistermärken från Echo park
Kort 2
I ett annat projekt jag håller på med fanns dessa spillbitar som jag använde till detta kort tillsammans med öljetter och dien från Gummiapan som är ett rivet papperl. Pappret med “For my dad” och det randiga är två sidor av ett papper från Kaisercraft och collectionen Factory 42
/ Karin - Kstar
June12
Sjung om studenten…
Lite i skymundan har jag pysslat ihop två studenkort.
Pappret kommer från Panduro och Reprint

Stämplarna har jag fått i ett byte så dem vet jag inte märket på.
Jag har dekorerat kuverten med washitape och lite annat.
/ Karin - Kstar
May11
När jag ändå grävde i spillbitshögen inför sheetload of card hittade jag de här bitarna och knåpade ihop ett kort.

Grattisstämpel från reprint, spillbitar och brads som dekoration.
/ Karin - Kstar
April23
En kollega väntar barn och jag gjorde detta kort till henne och barnet från oss kollegor.
Kort + kuvert


Insidan med nedfälld flärp på vänster sida.

Insidan med uppfälld flärp på vänster sida. (vita ytor för namnen på oss kollegor)

Nu blev det inte så många kollegor så att vi täckte båda sidorna så jag satte in en fin diecut.

Framsida:
Papper med moln: Doodlebug design 6×6 block serien fairy tales
Enamel dots, adresstag med sol, band med små fötter, gröna spillbitar, rosa diecut med baby.
Insida:
Papper med blommor: Doodelbug design 6×6 block serien fairy tales.
Papper flärp byggd av rosa cardstock dekorerat med löst papper från min 6×6 förvaring + vita diecuts som jag fått via en facebookgrupp.
Baksidan av flärpen är dekorerad med div diecuts med babytema + del av stämpel “lycka till” samt resten av texten med små klistermärkesbokstäver.
Enamel hearts,
Vänster sida: diecut med liten vagn från Echo park 6×6 pappersblock i serien hello valentine.
/ Karin - Kstar
April22
Jag hittade två väldigt tunna papper som passade bra ihop så jag slog till på att göra månadens sheetload med dessa.

Här kommer närbild på en i varje färguppsättning.
Kändes lite ovanligt att stämpla med annan färg än svart, men det ska jag nog göra fler gånger framöver.
Till dessa kort har jag använt både enameldots och bling som dekoration tillsammans med en öljett och ibland ett snöre (twine) i hålet på tagen.


Grattis är en stämlel från HC design
/ Karin - Kstar
April20
Söndag och dags för inspiration igen.
Alicia som gör sheetload of cards på youtube börjar stänga ner tillgången till sina äldre skisser och därför higlightar hon vissa av dem och ber sina team gå tillbaka till favoriter eller bara göra en äldre skiss som inspiration. Då blev jag inspirerad att göra ett helt lass med kort från denna skiss från maj 2020.

De två olika pappren är tunna papper som tyvärr inte hade någon tillverkare noterad.
Dekorationerna är utstansade cirklar i cardstock, enamel dots, chipboard, klistermärken/stickers från My mind eyes och serien Kate & co.
Några blommor kommer från Simple stories floral bits (serien Full bloom) och någon cirkel kommer från Simple stories journal bits (serien Fresh air)
Jag har använt lite olika grattisstämplar bland annat från Gummiapan och Roxstamps och längst ner på korten finns olika band och dekortejpbitar.
Några kort har fått udda dekorationer på sig och andra redan utstansade små blommor dekorerade med perlpen.
På dessa kort hamnade också några av de sista halvpärlorna från graphic 45 som jag skrev om i mars månads emtiesinlägg.
/ Karin - Kstar
April19
Här kommer en härlig Halloweenlayout.

Dekorationer: Klistermärken från Mambi (spöke, banners), Diecuts från Echo park “I love Halloween” och Simple Stories serie “Happy Haunting”
Papper med pumpor: heter Creepy Carvings från Carta Bella och bakgrundspappret är från samma serie och heter journaling cards (är sådana på baksidan)
/ Karin - Kstar
April8
Nu sprider jag här lite vårkänsla.

Bakgrunden är embossad cardstock.
Diecuten med tulpaner har jag köpt på Miankans scrap, stämpen är från Rox stamps.
Tulpanerna är satta på en utstansad scalloped oval som har fått gå genom min stansmaskin.
/ Karin - Kstar
March30
Här kommer beställningskort nr 2 i romantisk anda.

Kortbasen är lite större och kommer från Panduro.
Jag har täckt den med en spillbit av lilablommigt papper, stansat ut siffror och grattis ur lilaglittrig cardstock, dekorerat med en guldig spets och några lila blommor.
Jag har dekorerat kuvertet så det passar till kortet.
/ Karin - Kstar
February18
Två till kort med material från den rosa lådan (och spillbitar)
Till detta kort kommer textilbandet med hjärtan och den guldiga dekorationen från lådan.

Till detta kort kommer den rosa blomman, den guldiga nålen/pin:en, texten happy birthday och den rosa bradsen från lådan.

/ Karin - Kstar
Recent Comments