March28
Det gick visst lite fort, men jag gjorde ett kort med saker från månadslådan.
Sedan gav jag bort det utan att hinna fota.
Kortet fick en mörkblå bakgrund och så tog jag sjöhästen, vågorna och sjöväxten och satte fast.
Sjöhästen fick lite bubblor framför nosen och jag satte fast en grattistext.

/ Karin - Kstar
March27
Gjorde en räd i spillbitslådan och knåpade ihop dessa kort.






Jag har använt lite olika dekorationer, klistermärken och med det sista kortet gjorde jag ett emtie på ett egenkomponerat kit med saker jag ville göra slut på. (se mer i ett separat emtiesinlägg)
/ Karin - Kstar
March23
För en helg sedan var det dags för mig att gå en digital utbildning för att göra kort. Det var olika föredragare som visade sina favorittekniker.
Jag gjorde utbildningen mest för att få lite inspiration. Det så var det inte så intressanta föredrag utan mer för dem som gillar stenciler, har en Cameo eller annat som inte jag gillar.
I vart fall så fick vi som gick kursen en sheetload of cards från Crafty Al och det var därför jag anmälde mig till kursen.
Jag gjorde 2 kort utifrån skissen. Båda med spillbitar.


Jag har kört det röda cardstocket till det översta kortet i en embossingfolder och resterande delen körde jag igenom stansmaskinen med en stjärn-die.
Det understa koret har fått en fin stämpel som jag färglagt med en akvarellpenna och kortet är dekorerat med röda enamel dots.
/ Karin - Kstar
March18
För att sponsra en ungdom i min närhet köpte jag chokladkakor för dennes klubbs räkning.
Dessa klädde jag in med fina papper och gav bort i namnsdagspresent och födelsdagspresent.



Kortet med den rosa cardstockbasen har dekorerats med papper från Craft papers och serien bright blossom.
På insidan är det spillbitar.
Kortet med blå carstockbas har dekorerats med papper från Kaisercrafts serie Costal Escape. Båda papprerna kommer från 6×6 block och
båda korten stängs med band som jag har limmat fast under mönsterpappret.
/ Karin - Kstar
March16
Äntligen fick jag tid att testa min nya die från Sizixx
Jag gav mig på spillbitar och byggde ihop detta kort.
Bakgrunden har jag embossat med en prickig embossingfolder och mitten har fått en guldprick.

/ Karin - Kstar
March14
Spillbitskort.
Hur man än gör för att minska spillbitarka så förökar de sig i lådan.
Här kommer en kavalkad där spillbitar har används både på utsidan och insidan.

Det vänstra kortet har en stor spillbit från Panduro på framsidan, en remsa i craft och en cirkel.
Jag har kompletterat med bling och falska stygn.
Det högra kortet har spillbitar från CartaBella och en washi-tape i gult.

Här är ett rosa papper som var en spillbit. Jag har embossat den med en embossingfolder i min cuttlebug.
Det översta kortet har en diecut-spets och udda blommor som dekoration. Blommornas mitt har gula enameldots eller gula brads och bladen är utstansade ur spillbitar.
Det undre har en bit punchinella, udda blommor med enameldots/brads, och en hello diecut. Blad från spillbitar.

Här är det spillbitar i remsor som pryder kortets framsida tillsammans med en bild på en bil.
/ Karin - Kstar
March12
Här är en pappersserie från Kaisercraft som jag har gjort en emtie av.
Det var ett 12×12 papper kvar när jag började och det satte jag som bakgrund. De papper som fanns kvar fick bli bakgrund till bilderna.
Sedan gjorde jag nästan slut på klistermärkena (några bokstäver sparas och läggs i bokstavslådan)
klistermärkena var i form av border så de finns upptill som dekoration.
Jag har plockat in lite annat som klistermärken med texter, en pepparkaksgubbe och lite bling.
![IMG_2696_thumb[3] IMG_2696_thumb[3]](https://i0.wp.com/pyssel.kratos.se/wp-content/uploads/2023/02/IMG_2696_thumb3_thumb.jpg?resize=242%2C244&ssl=1)
Så här såg serien ut från början och då var det 6 olika pappersmönster (dubbelsidigt) och 2 av varje.
![IMG_2695_thumb[3] IMG_2695_thumb[3]](https://i0.wp.com/pyssel.kratos.se/wp-content/uploads/2023/02/IMG_2695_thumb3_thumb.jpg?resize=244%2C152&ssl=1)
Några spillbitar blev kvar och de gjorde jag ett slimline-kort av.

Här fick jag testa min nyaste julstämpel “julkram” från reprint.
Detta blev kvar och klistermärkena åker som jag sa ner i bokstavslådan och den lilla spillbiten blir bra till något annat projekt så den åker ner i spillbitslådan.
![IMG_2694_thumb[7] IMG_2694_thumb[7]](https://i0.wp.com/pyssel.kratos.se/wp-content/uploads/2023/02/IMG_2694_thumb7_thumb.jpg?resize=184%2C244&ssl=1)
/ Karin - Kstar
March11
I mars kör vi på färgen rosa och jag har gjort ett rosa påskkort.

Jag har använt mig av spillbitar och dekorerat med olika klistermärken från Echo Park
/ Karin - Kstar
March9
Spillbitar av julpapper har jag gjort till 3 julkort.
De två första följde jag en sketch (nr 1) av Kendras Cardchallange.
Jag tror att de mönstrade pappren längst bak är från Echo Park

Här tog jag papper i blå toner.
En remsa washitape som är vit-glittrig och så en chipboard snöflinga som jag har glittrat med stickles.

Från Reprint hade jag många spillbitar i denna julserie. Jag gjorde en collage-bakgrund av dem och dekorerade med tags från förpackningen.
Som sista del satte jag fast en diecut med god jul och en cirkel.

/ Karin - Kstar
March7
Att göra Emties är ett av mina fokus i år.
Denna serie Snow much fun från Carta Bella har jag fokus på just nu.
En layout och ett kort blev det.

Jag har haft ett av pappren som bakgrund och jag har skrivit journalingen på och så lite klistermärksdekorationer från klistermärksarket.
Nu finns det 2 papper kvar, klistermärken på klistermärksarket och några spillbitar.
Från början var det 12 dubbelsidiga papper i kit:et.
För att bli av med några spillbitar gjorde jag detta “tröjkort” med en bit från ett klippark, spillbitar och dekorationer från klistermärksarket.

/ Karin - Kstar
Recent Comments